Archiwum 27 lipca 2011


lip 27 2011 Dlaczego warto pracować za granicą?
Komentarze: 0

Bardzo duża grupa Polaków (zwłaszcza młodych) pracuje poza granicami kraju. Ci, którzy zostali nad Wisłą, bardzo często taką decyzję komentują stwierdzeniem, że to pójście na łatwiznę. Wydaje się jednak, że z takiego wyjazdu można wyciągnąć bardzo wiele doświadczeń, które okażą się pomocne w dalszej karierze i życiu prywatnym. Jeśli więc w czasie edukacji lub zaraz po niej, masz szansę odwiedzić inny kraj, nie wahaj się.
Analitycy rynku pracy jednym tchem wymieniają cały szereg korzyści, które towarzyszą wyjazdom zarobkowym. To nie musi być przecież tylko i wyłącznie „szara konieczność” lub „ostateczne wyjście”, jak niektórzy nazywają emigrację zarobkową. Jak wskazują badania, ludzie, którzy mieli okazję pracować za granicą, wracają do kraju bardziej zaradni, otwarci na nowe pomysły oraz kreatywni. Częściej także zdobywają pracę.
Język
To niezwykle często pojawiający się atut, który towarzyszy wyjazdom zarobkowym. Przebywanie w towarzystwie ludzi, którzy posługują się językiem obcym, jest najlepszym sposobem jego przyswojenia. Kontakt z „żywym językiem” sprawia, że dużo prościej samemu przełamać bariery i rozpocząć konwersację. Dodatkowo człowiek poświęca całą swoją uwagę warstwie praktycznej języka, mniej gramatyce, która skutecznie może zniechęcić do nauki. Jeśli mamy możliwość wyboru pracy pomiędzy miejscem, gdzie pracują rodacy a miejscem, gdzie przeważają obcokrajowcy, zdecydowanie wybierzmy to drugie. Na początku będzie trudniej, ale korzyści kontaktu non stop z językiem obcym okażą się zbawienne w skutkach.
Przełamywanie barier
Człowiek, który zastanawia się, czy praca za granicą to dobry pomysł,  często zadaje sobie pytania: czy sobie poradzę, czy dam radę, czy sprostam wymaganiom. Po przyjeździe i przepracowaniu pierwszych dni zwykle okazuje się, że łatwo klimatyzujemy się w nowym otoczeniu, a praca może dawać satysfakcję. Bariery przełamane. Nietrudno się domyślić, że po powrocie do kraju łatwiej będzie podjąć się nowych, nawet bardzo trudnych wyzwań i zadań.
Doświadczenie
Każdy, kto ubiegał się o pracę wie, jak ważne jest wykazanie się doświadczeniem. Pracodawcy zawsze pytają o dotychczasowe doświadczenie i umiejętności. Praca za granicą oraz umiejętności językowe mogą być ważnym argumentem dla przyszłego szefa za przyjęciem do pracy. Większość pracodawców bardzo pozytywnie ocenia doświadczenie zdobyte na zagranicznych rynkach pracy.
Kontakty
Zdobywanie wartościowych kontaktów to kolejny pozytywny aspekt zagranicznych wojaży. Znajomi rozsiani po całym świecie mogą w przyszłości okazać się bardzo pomocni. Często tak jak my przyjeżdżają z różnych stron świata do danego kraju w poszukiwaniu pracy. Poznajemy więc nie tylko obywateli kraju, w którym pracujemy, ale także przybyłych z innych państw. W dobie Internetu łatwo można także pielęgnować takie kontakty, a nawet zaplanować podróż w zupełnie obce nam strony ze świadomością, że jest tam ktoś, kogo znamy.
Zwiedzanie świata
Nie samą pracą człowiek żyje. Przyjęcie oferty pracy z innego kraju  to także okazja do podróżowania i zwiedzania. Nawet bardzo pracowici ludzie nie mogą zapominać o tym aspekcie i korzystać z okazji, że są w nowych, niepoznanych jeszcze miejscach.
Zarobki
Temat, który dla wielu powinien być pierwszy na tej liście. Nie jest tajemnicą, że zarobki na zachodzie są dużo bardziej atrakcyjne niż w Polsce. Stąd wniosek, że praca na emigracji może w znacznym sposób przełożyć się na podreperowanie naszego budżetu.
Widać jak na dłoni, że praca za zagranicą otwiera przed nami wiele pozytywnych perspektyw. Wielu Polaków wraca do kraju z bagażem doświadczeń i grubym portfelem. Są też tacy, którzy  robią prawdziwą karierę zawodową za granicą. Z ciężką pracą i dużym samozaparciem wszystko jest bowiem możliwe.

blognbn : :